UA-60307189-1
Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

TWÓRCY METODY BODYNAMIC

 

Twórczynią Systemu Bodynamic jest Lisbeth Marcher. Wraz ze swoimi współpracownikami założyła Bodynamic International. Jest byłą dyrektor Bodynamic System, w tej chwili sprawuje funkcję międzynarodowej superwizorki do spraw szkoleniowych. Lisbeth Marcher jest też byłą przewodniczącą EABP.

Począwszy od lat 70-tych XX wieku Lisbeth Marcher prezentowała swoją pracę i szkoliła z terapii ciała w wielu krajach i na licznych konferencjach. Jednym z jej najistotniejszych dokonań na rzecz Systemu Bodynamic było rozpoznanie hiporeaktywnych reakcji u ludzi, a także ich przejawów w mięśniach. Marcher  skontrastowała pojęcie hiporeaktywnych mięśni z szeroko opisanym dotychczas terminem mięśni hiperreaktywnych, tworzących zbroję mięśniową. Zawarła ona te odkrycia w modelu mapy ciała i systemie struktur charakteru, które zostały włączone w materiał szkolenia z zakresu Bodynamic. W latach 80-tych Marcher była częścią zespołu pracującego nad podejściem Bodynamic do kwestii leczenia traumy szokowej i budowania nowych zasobów. Materiał ten w tym momencie stanowi samodzielne dwudziestoparodniowe szkolenie, oddzielne od szkolenia podstawowego oraz dyplomowego z zakresu metody Bodynamic (tzw. Foundation i Practitioner Training).

O tym systemie opublikowano wiele artykułów, głównie autorstwa współpracowników Marcher, natomiast ona sama brała udział w formułowaniu teorii. Przez wiele lat pracowała ona nad ukończeniem książki o Bodynamic, walcząc z dysleksją, na którą cierpi. Ostatecznie książka została wydana pod tytułem Body Encyclopedia.

Dziś Lisbeth jest częścią międynarodowej kadry szkoleniowej Bodynamic, szkoli w Grecji, Brazylii, Niemczech, Rosji, Japonii, Holandii i Danii.

 

Ditte Marcher

Ditte Marcher urodziła się w 1959 roku. Jest córką założycielki Bodynamic System, Lisbeth Marcher. Od 1994 roku jest członkinią zespołu Bodynamic. W 1995 roku ukończyła pełne szkolenie Analityka  Bodynamic, a potem została trenerem w tym systemie. Jest terapeutką i superwizorem, a także jedną z twórczyń terapii traumy szokowej Bodynamic. Wniosła znaczny wkład w rozwój metody Bodynamic, dodając takie pojęcia jak godność, JA, a także rozróżnienia poziomów uczuć.

Ditte prowadzi szkolenia podstawowe od 1995 roku, a od 2003 naucza jako starszy wykładowca na szkoleniach dyplomowych. Wykładała metodę Bodynamic w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Japonii, Grecji, Holandii, Danii, Brazylii, na Białorusi oraz na Ukrainie. Od 2010 roku obejmuje stanowisko CEO Bodynamic International. Była przewodniczącą rady EABP (European Assosiation for Body Psychotherapy). Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i konsultacji dla biznesu. W latach 1986-1992 pracowała z grupami dzieci w strefach konfliktów, głównie w Palestynie, Libanie i Izraelu. W latach 1994-1998 pracowała jako konsultant policji w Danii i Szwecji w pracy z młodocianymi przestępcami. W tym samym okresie szkoliła nauczycieli w centrach AMU, które prowadzą programy podnoszenia kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych. Szkoliła także w dwuletnim programie dla młodych liderów. W 1999 roku prowadziła warsztaty w Seattle i Vancouver dla pracowników policji i straży pożarnej w temacie komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Pracowała jako mediator w obszarach konfliktów. Udzielała się jako wolontariusz w projektach na terenach Afryki, Ameryki Południowej, byłej Jugosławii i Danii.

Wraz z Merete Holm Brantbjerg jest współautorką książki "Resources in coping with shock" [„Zasoby w radzeniu sobie z szokiem”]. Uczestniczyła w licznych konferencjach, była także prelegentką na European Trauma Conference w Edynburgu, na konferencji EABP w Atenach w 2004 roku, w trakcie obrad International Scientific Committee (for Psycho-Corporal Psychotherapy) w Sao Paulo w 2005 roku, a także na Conference for shock and trauma w Holandii w roku 2010. Przemawiała na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Grecji, Kanadzie i na Ukrainie.

 

Erik Jarlnaes

Erik Jarlnaes w 1982 został współzałożycielem Bodynamic Institute, a od 1985 roku jest pełnoetatowym szkoleniowcem. Wcześniej zajmował się nauczaniem świadomości psychomotorycznej oraz przez 10 lat pracował jako redaktor i dziennikarz. Był także zawodowym sportowcem, zwyciężył m.in. w biegu na 400m przez płotki podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Danii oraz zakwalifkował się do Mistrzostw Europy. Brał udział w Olimpiadzie jako dziennikarz, gdzie przeprowadził wywiady z dwudziestoma pięcioma zdobywcami złotych medali olimpijskich dotyczące przeżyć szczytowych. Ponadto zdobył certyfikat Analityka Bioenergetycznego oraz certyfikat "Human Element".

Jest autorem kilku artykułów poruszających tematy związane z metodą Bodynamic, w tym pojęcia węzła ciała (ang. Bodyknot) – modelu pracy nad komunikacją i rozwiązywaniem konfliktów. Jednocześnie pozostał wierny swej sportowej pasji i kontynuował pracę jako konsultant i trener. Trenował duńską drużynę szachową, był trenerem asystującym duńskiej drużyny wioślarskiej, trenował także licznych biegaczy. Obecnie wykłada w Rosji, Grecji, Danii, Brazylii, Niemczech i na Białorusi.

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?